Pies to nie rzecz, zanim kupisz, przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję – przemyśl!

Pies to odpowiedzialność

W ostatnim czasie w internecie krążyła zabawna, ale trafiająca w sedno historia, co powinna „przetrenować” osoba, które chce mieć psa. Sprowadzało się to do tego, że najpierw powinna wstawać przez kilka tygodni kilka razy w nocy, rozlewać po mieszkaniu w różnych miejscach ciecze i rozkładać twardsze dowody 😀 i oczywiście sprzątać je (albo nie, choć wtedy w mieszkaniu zapanuje gęsta atmosfera), wychodzić na spacery kiedy pada, kiedy jest mróz, kiedy jest wietrzna pogoda, w zasadzie każda oprócz dużego upału. Wrzucać sobie sierść do zupy, do łóżka, odbijać błotne ślady na podłodze oraz własnym ubraniu. Zniszczyć ulubione skórzane buty, wiele par kapci, poniszczyć drewniane meble w domu i wiele innych. Dopiero po pozytywnie zaliczonym teście, można myśleć o zakupie psa (jeśli przetrwasz to wszystko). To i jeszcze więcej to dzień z życia przyjaciela psa. Ale oprócz tego trzeba pamiętać, że:

Pies/amstaff potrzebuje miłości i uwagi

Nie może być tak, że notorycznie nie masz czasu dla swojego psa. On musi czuć się w domu potrzebny. Nie chodzi o same pieszczoty, głaskanie. Szczeniaka każdy nosi na rękach, kiedy pies podrośnie, w niektórych domach jest przeganiany z kąta w kąt, smutna rzeczywistość. Nie potrzeba aż tak wiele, pozwól być swojemu psu blisko kiedy: gotujesz, pracujesz, oglądasz telewizję, czytasz coś itd. Wystarczy, że może usiąść przy Tobie i oprzeć głowę o Twoją stopę, rękę. Amstaff musi czuć, że ma rodzinę, stado. Nie jest psem, który będzie się naprzykrzał o pieszczoty, ale musi mieć zapewnioną bliskość swojej rodziny.

Pies potrzebuje ruchu

Jeśli jesteś typem kanapowca, którego ciężko wyrwać z domu, zastanów się, czy amstaff jest dobrym wyborem dla Ciebie. To psy, które potrzebują ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele, musisz jednak wiedzieć, że sam spacer może nie wystarczyć. Pies, który ma za mało ruchu, może przekierować swoją energię w taki sposób, że w domu będą “wybuchać” pewne przedmioty. A to posłanie, a to jakiś mebel, a nawet drzwi czy podłoga. Zmęczony pies, to szczęśliwy pies. Wymęcz swojego amstaffa, a zobaczysz jego uśmiech, niczym milion dolarów 😉

Pies potrzebuje socjalizacji

Dobrze jest pamiętać, żeby psa jak najwcześniej zapoznawać z innymi psami, zwierzętami. Ważne, aby było to już po wykonaniu kompletu szczepień. Wyjdź na spacer, oswajaj psa z innymi psami, pozwalaj mu się bawić, wąchać, obwąchiwać. Dobrze też, aby miał kontakt z innymi ludźmi niż tylko domownicy. Małego szczeniaka ludzie chętnie głaskają, nawet na ulicy czy przy supermarkecie. Kiedy Wasz amstaff podrośnie, możecie usłyszeć jakieś komentarze od ludzi, którzy nie mają pojęcia o specyfice tej rasy i już niekoniecznie będą chcieć go głaskać, a raczej będą przechodzić na drugą stronę ulicy, bowiem jak powszechnie mówi się, właścicielami amstaffów jest element patologiczny 😉 Zapraszajcie do domu również przyjaciół i znajomych. Dzięki temu Wasz pies będzie mieć nie tylko krąg rodziny, ale również przyjaciół rodziny, których będzie lubić i akceptować. Prawidłowo prowadzony amstaff o dobrym charakterze jest pozytywnie nastawiony do wszystkich ludzi i żywo reaguje na otoczenie.

Potrzeby finansowe

Zakup psa to nie jest wydatek, na którym skończy się cała impreza. Pies musi jeść. Worek (ok.12 kg) dobrej karmy może kosztować nawet kilkaset złotych. Oprócz tego, jeśli będziesz chcieć uprawiać z psem jakiś sport (gdy pies dojrzeje fizycznie), musisz pamiętać o suplementacji, która również do tanich nie należy. Do wydatków związanych z psem należy doliczać weterynarza. Szczepienia obowiązkowe i dodatkowe oraz jakieś nieprzewidziane sytuacje, kiedy trzeba skorzystać z pomocy weta. Do tego może (ale nie musi) dojść koszt ewentualnych szkoleń lub wystaw, jeśli zechcesz na takie uczęszczać ze swoim psem. Trzeba też pamiętać o wybuchających w domu rzeczach, które można wymieniać, uzupełniać, albo np. zrezygnować z posiadania kapci 😀

Szczeniak wcale nie jest taki słodki – czyli nauka zasad w nowym domu

Musisz pamiętać, że przenosisz szczeniaka w zupełnie nowe miejsce, nowy dom. Szczenię jest młode, opuszcza środowisko macierzyńsko-rodzeństwowo-hodowlane, w którym panowały określone reguły. Może za nim tęsknić, może przez chwile być przygnębione. Teraz w Twoim domu będziesz musieć nauczyć psa nowych zasad oraz czystości. Określić co psu wolno, a czego nie, po prostu wychować go. To od Ciebie zależy, czy wpuścisz psa do łóżka, czy jednak będzie spać w swoim posłaniu.

Ty jedziesz na wakacje, a Twój pies?

Pies nie jest rzeczą. Amstaff czuje, przywiązuje się do swoich człowieków. Niedopuszczalne, choć zdarza się często, jest porzucanie psa z powodu wakacyjnego wyjazdu. Zastanów się, czy można wyrzucić przyjaciela. Ideałem by było, gdybyś mógł zabrać psa na wakacje ze sobą. Nie zawsze jest to możliwe. Pomyśl wcześniej, czy masz kogoś, kto podczas Twojej nieobecności zaopiekuje się Twoim przyjacielem. Jeśli nie masz nikogo takiego, pozostaje skorzystanie z hotelu dla zwierząt.

Twój pies kiedyś może chorować

Zwierzętom również przytrafią się choroby. Korzysta się wtedy z pomocy weterynarza, kupuje lekarstwa, nie ma co liczyć, że samo przejdzie. Po prostu w takich chwilach trzeba zaopiekować się swoim pupilem, jak każdym członkiem rodziny.

Twój pies kiedyś będzie stary

Średnia długość życia człowieka jest większa niż średnia długość życia psa. Musisz pamiętać, że Twój pies, który tak pięknie rośnie na Twoich oczach, kiedyś również na nich się zestarzeje i może potrzebować Twojej opieki.

Twój pies kiedyś odejdzie

TO również się stanie. Nie będzie łatwo, zwłaszcza jeśli związałeś się ze swoim przyjacielem.

Wybierz mądrze – kupuj psy ze sprawdzonych hodowli ZKwP/FCI

Zanim kupisz: pytaj. Im więcej, tym lepiej. Istnieje wiele grup w serwisach społecznościowych, w których można pozyskać przydatne informacje przed zakupem psa. Wystawy również są dobrym miejscem na zapoznanie się z interesującą Cię rasą.